Tuvalet Eğitiminde Temel Kurallar ve Bizim Hikayemiz

Çoğu ebeveynin hem korkuyla hem umutla beklediği bir andır bez bırakma dönemi. Tıpkı memeden kesme gibi, çocuğun dönüm noktalarındandır. Fakat her ne kadar yıldırıcı bir süreç gibi dursa da, doğru zaman yakalandığında işler o kadar da kötü gitmez. “Çocuğunuz tuvaleti kullanmak istediğinde kullanacak. Bu istek bazen 18 ay gibi erken bir dönemde de gelebilir, bazen 4 yaşa kadar gelmeyedebilir. İkisi de normaldir” diyor California Üniversitesi Pediatri Kliniği Profesörü Lisa Asta (aynı  American Academy of Pediatrics üyesi kendisi)

İlk oğlum Ömer’e tuvalet eğitimini 2 yaşını tamamladığında vermiştim. O sırada Ali’ye 3 aylık hamileydim ve sonradan zorlanabilirim diye beklemeden işe koyulmuştum. Ömer de her açıdan hazır ve istekli görünüyordu ve umduğum gibi 1 hafta gibi bir sürede tamamlamıştık. Geceyi de eş zamanlı kurgulamıştım ama geceleri arada sırada olanlar da dahil sıfır kaza süreci 3 yaşta gerçekleşmişti. Ama bu 1 hafta öyle çat diye başlanınca 1 hafta olamaz tabii ki. Bunun bir ön hazırlık aşaması var ki bence en önemli kısımlardan biri o. Tıpkı “memeden kesme” yazımda bahsettiğim gibi, çocuğa olacakları önden anlatmak, onu hazırlamak, anlamaz demeden ta küçük aylardan itibaren bu dönüm noktaları hakkında fikir vermek çok mühim. Örneğin başından beri çocukların tuvalette benim yanımda durmalarına izin vermem, yanlarındayken her tuvaletim geldiğinde: “çişim geldi ben hemen tuvalete gideyim” diye özellikle belirtmem, “şimdi külodumu indireyim, şimdi sifona basayım kaka bye bye diyeyim, bir dk canım çıkmadan ellerimi yıkayayım” gibi çocuklara başından beri bu süreci bizzat sergilemem sonrasında inanılmaz işime yaradı. Yani onlar başından beri tuvaleti günlük hayatın yemek yeme, uyuma gibi ayrılmaz ve doğal bir parçası olarak gördüler. Dolayısıyla klozete düşme, sifon sesi gibi korkuları hiç olmadı. Hatta sifona basmak istediler zaman zaman, merak sergilediler. Özellikle 1 yaş sonrası çok daha dikkat ettim bu konuyu hayata dahil etmeye. Daha eğitim zamanı gelmeden kütüphaneye  tuvalet temalı çocuk kitabı koydum, oyuncak hayvanlarımızla oynarken “aa ineğin çişi mi geldi acaba, hadi tuvalete gitsin” gibi söylemlerde bulundum, arada bir “anneler babalar abiler ablalar nereye yapıyor çişini tatlım, evet tuvalete, sen de büyüyünce yapacaksın di mi” gibi heyecanlı heyecanlı ona bu durumu erişilmesi gereken koca çocuk mertebesi gibi sundum. Hepsi benim eğitim öncesi özellikle son 1 yıl hayatımıza kattıklarımdı ve zamanı gelince hayat kurtardı.

İkinci olarak önem verdiğim kısım doğru zamanlama ki bu konuda aşağıdaki uzman görüşlerinde detaylı anlatımlar bulacaksınız. Ben ilk oğlumda öncesinde ne kadar hazır görünürse görünsün 2 yaşı beklemeye kararlıydım. Çiş ve kakayı tutmak için gerekli kaslar tam anlamıyla bu yaş itibariyle gelişmiş oluyor. 18. ayda hallettiğini söyleyenler de var ki doğrudur olabilir, ama bu 8 aylık yürümeye başlayan çocuklar kadar istisnai bir durum. Unutmayın ki gerekenden ne kadar erken başlanırsa süreç o kadar uzun sürer. Sadece kasların gelişimi gibi fiziksel gelişim de yetmiyor ayrıca. Bilişsel ve davranışsal anlamda da çocuk hazır mı gibi sinyalleri iyi almak lazım. Peki ya çevresel şartlar açısından uygun zamanda mısınız? Tüm bunların detaylarına hemen giriyorum. İşte benim deneyimlediklerimi de kıyısına köşesine eklediğim, uzmanların belirttiği belli başlı tuvalet eğitimi kuralları:

– TUVALETİ GÜNLÜK HAYATIN AYRILMAZ PARÇASI OLARAK TANITIN

Tam başta belirttiğim gibi, uzmanlar da 1 yaş sonrası tuvaletle ilgili şeyleri konuşmaya özen göstermeyi, canlı örneği olarak bizi görmesine izin vermemizi (çünkü çocuklar taklit ustasıdır), aşamaları bir yandan yaparken bir yandan adım adım anlatmamızı öneriyor. Bunun yanında oyunlarınıza, kitaplığınıza, rutinlerinize yine başlangıçta belirttiğim gibi bu işi erkenden katmak işinizi çok kolaylaştıracak. Eğer bunu şimdiye kadar hiç yapmadıysanız ve bu ara eğitime başlayacaksanız bence 1-2 ay öteleyip çocuğa tuvalet algısını oturtmak için zaman verin. Burdaki amaç, çocuğun tuvaletle ve onun amacıyla ilgili farkındalığını geliştirmek ve kendini bu konuda rahat hissettirmek. Eğer çocuğunuzun bir ablası ya da abisi varsa, süreci onlar üzerinde görmesi de çok etkili olabilir. Küçük oğlum Ali için, abisi Ömer gibi çişini tuvalete yapmak büyük bir adım mesela. Abi olmayı onun üzerinden de tanımlıyor bir süredir ve gerçekten bu onda heves uyandırıyor; denemek istiyor.

 

– ÇOCUĞUNUZ HAZIR MI ANALİZ EDİN

Eğer çocuğunuz gün içinde minimum 2 saat kuru kalabiliyorsa ya da kısa uykularından kuru kalkıyorsa denemeye değer bir zamandasınız demektir. Tabi sadece bu sinyal yetmez. Fiziksel, davranışsal ve bilişsel sinyalleri eş zamanlı okumalısınız:

Fiziksel Sinyaller: Yürüyüp koşarken, otururken tam koordinasyonu var mı? En azından 2 saati bezi kuru geçiyor mu?

Davranışsal Sinyaller: Sıkılmadan, aynı pozisyonda 3-5 dakika oturabiliyor mu? Pantolon vb giysileri kendi indirip geri beline çekebiliyor mu? Çişli ya da kakalı bezden rahatsızlığını belli ediyor mu? Tuvaletle ilgili bir şeyleri öğrenme konusunda istekli mi?

Bilişsel Sinyaller: Kaka yapacağını fiziksel olarak algılayabiliyor mu? Belli başlı yönergeleri alabiliyor mu (gidip oyuncaklarını getir hadi gibi, külodunu indir, sifona bas vb) Kaka ve çiş sözcüklerini anlamlarıyla beraber biliyor mu?

 

– BAŞLAMAK İÇİN DOĞRU ZAMAN MI ANALİZ EDİN

Çocuğunuz hazır gibi görünse dahi uzmanlar tuvalet eğitiminin stresli ya da büyük değişimlerin yaşandığı dönemlere denk gelmemesi gerektiğini söylüyor. Taşınma, şehir-ülke dışı tatiller, yeni kardeş gelmesi, boşanma, okul değişikliği vb şeyler oluyorsa eğitimi mutlaka daha sakin ve rutin bir zamana erteleyin. Çocuklar yeni şeyleri, rahat hissettikleri ve günlük rutinlerinin olağan devam ettiği sürelerde daha iyi öğrenirler. Kreşte eğitimi devam edecekse öğretmenleriyle iyi koordine olun, evde anneanne, babaanne, bakıcı gibi yardım edenleriniz varsa onlara detaylıca anlatın gerekenleri. Ama benim tavsiyem en güzeli, eğer çalışıyorsanız evde olacağınız tatil zamanlarında bu işe başlamak. Örneğin önünüzde hafta sonu ile birleşen resmi bir tatil varsa bu iyi bir fırsat olabilir. Hiç yoksa bir Cumartesi start verebilirsiniz. Ayrıca hem sizin hem yardım edenlerinizin sabrını, sevgisini maksimum gösterebileceği bir zamana denk getirmeye çalışmak da mühim.

 

– EKİPMAN HAZIRLIĞI YAPIN

 “Kimi çocuğun tuvalete düşmekten ya da sifon sesinden korktuğunu duymuşsunuzdur. Ama eğer çocuğunuz sizden zaten küçüklüğünden beri ne yapıldığını görmüşse ve tuvalette rahatsa, korku hissetmiyorsa mutlaka bir adaptör ile klozette başlayın bu işe” diyor Maria Luisa Escolar (MD, Children’s Hospital of Pittsburgh’da director). Güvenli, sağlam, konforlu bir tane aldığınıza emin olun. Fakat çocuğunuz tuvalette huzursuzsa, bu onu geriyorsa o zaman lazımlıkla kendini rahat hissettiği bir yerde başlamayı düşünebilirsiniz. Ben bu noktada lazımlık kullanmaktansa kendimize zaman verip önden çocuğun tuvalette rahat hissetmesi adına çalışmalar yapıp, direkt klozet aparatıyla başlamaktan yanayım açıkçası, çünkü lazımlığa alışıp başka yere yapmayan, sosyal yaşamda zorluk yaşayan çocuklar gördüm. Biz Ömer’e şöyle bir şey almıştık zamanında:

Uzun araba yolculukları için bir tane de seyyar bir şey duruyordu arabamda. O da klozet aparatı şeklindeydi. Altta poşeti değiştiriliyordu ve gerekirse ayakları açılıp yerde, gerekirse kapatılıp klozetin üstünde kullanılabiliyordu:

Aynı zamanda oturacağı yere rahatça erişip ayaklarını güvenle yere basması için bir de basamak gerekiyor hemen klozetin önüne. Sadece güvenlik ve konfor açısından değil, sağlık açısından da. Nitekim: “İnsanlar oturur vaziyette ayakları yere değmediği takdirde mesane ve dışkılarını tam olarak boşaltamazlar” diyor Scott J. Goldstein (M.D. a clinical instructor of pediatrics at Feinberg School of Medicine) Aynı sebeple ben oğluma ayakta çişini yaptırmadım hiç, direkt oturarak yapmayı öğrettim.

Ben basamağı IKEA’dan almıştım. Daha yüksek olduğu için başta BOLMEN Tabure kullandık. El yıkama için bir tane de lavabonun önüne aldık aynısından. Şimdi ise daha kısası olan FÖRSIKTIG Tabure kullanıyoruz. İsimlerinin üzerine tıklayıp ürünlere gidebilirsiniz.

Bunların altı kaydırmaz olduğu için çok güvenli bence. Aşağıdaki gibi apartlar da göreceksiniz ama ben bunları hem oturma yerleri yumuşak olmadığından konforsuz buluyorum hem de tam güvenli değil gibi hissediyorum.

 

Bir de bol bol külot alacaksınız tabii ki. Hatta çocuğunuza seçtirip onu da sürece dahil edebilirseniz çok keyifli olur. Sevdiği süper kahramanların, renklerin olduğu iç çamaşırları sandığınızdan çok cezbedebilir onu. Bunu bir de çok havalı bir şey gibi yansıtıp: “Vaayyy, sen de mi benim /baban/abin/ablan gibi külot giyeceksin şimdi? Çok havalı” gibi cümlelerle motivasyonu yüksek tutun bence 🙂

Direkt küloda geçmek yerine alıştırma külotlarıyla geçiş yapmak da bir seçenek bu arada ki ben de ilk günler yararlandım onlardan. Yalnız burda kullan at alıştırma külotlarının fazla ıslaklık hissi vermiyor. O nedenle mutlaka pamuklu olup tekrar kullanılanlardan tercih edin ki ıslaklığı hissetsin altına yaptığında. Çocuğunuz gerçekten her çişi kakası geldiğinde tuvalete yönelmeye başladığında gerçeklerine geçebilirsiniz. (Ben 4. günde geçmiştim her seferinde gitmemesine rağmen ama uzmanları dinlemek isterseniz bekleyin :))

Son olarak eğer elinizde hiç yoksa tuvaletle ilgili anlatım yapan kitaplar, onu klozete oturtunca daha uzun kalmasını sağlamak amacıyla sadece tuvalette tutacağınız ilgisini çekecek değişik kitaplar, basit oyuncaklar ve bu yeni süreci anlatan z eğitim kartlarından edinebilirsiniz. Bizde “Teo’nun Kaka Kitabı” ve “Tuvalet Eğitimi ve Özbakım Kartları” çok işe yaramıştı.Bu kartları kapıya asmıştım ve Ömer tuvaletteyken tam önüne denk geliyordu. Ordaki çocuğa bir isim vermiştik ve her defasında o adımları bana saydırıp hikaye döndürmekten tuvalette kalma süremizi baya uzatabiliyorduk. Aynı kartlar diş fırçalama esnasında banyo duvarında da oldukça işe yaramıştı:

                

 

– EĞİTİME BAŞLAMADAN ÖNCEKİ 1 HAFTA:

Benim çocuklar bebekkenden beri beni tuvalette görmeye alışkın olduğundan ve ordaki süreci çok iyi oturtup orda rahat olduklarından bu kısmı uygulamadım ama uzmanlar diyor ki sırf orda oturma hissine alıştırmak için ilk 1-2 gün ara ara çocuğunuzu giysileriyle aparata ya da kullanacağınız lazımlığa oturtun. 1-2 dakika dursun orda. Uygun zamanı kollayın tabii ki. Siz banyoda elinizi yıkarken olabilir, dolapları düzenliyor gibi yaparken olabilir. Sonra da bunu bir rutine bağlayarak altını zaman zaman çıkarıp yapın ve geri bağlayın. (Bu kısmı da Ömer’de uygulamadım ama Ali’de kesinlikle yapmaya karar verdim bugün itibariyle) Örneğin her 2 saatte bir gerek olsun olmasın onu tuvalete oturtabilirsiniz. Her sabah uyanınca ilk iş oraya oturtabilirsiniz, evden çıkmadan, uykuya geçmeden oraya oturtabilirsiniz. Ama çok uzun sureli değil. 3-4 dakika kadar. O sırada denk gelip de kaka yapacağını düşünüyorsanız belki daha uzun. Bu sayede tuvalet günlük bir rutine dönüşecek çocuğun zihninde. Bu esnada dediğim gibi tuvalete özel bir kutuda tuttuğunuz kitaplardan, oyuncaklardan yararlanabilir; hikaye anlatabilirsiniz onu orda tutmak için.  “Ekipman hazırlığı” başlığında bahsettiğim eğitim kartları muazzam işe yaramıştı bizde. Ama genel olarak bu 1 haftada tuvaletini oraya yapması gibi bir beklentiniz olmasın. Kısa sürede kaldırıp bezini geri takın. Her kalkışta tuvaletini yapsın yapmasın mutlaka kendisini temizlemeyi, sifona basmayı, ellerini yıkamayı gösterip yaptırın. Bunu daha ilk günden aksatmadan uygulayın. Eğer klozete oturmak çocuğunuzu rahatsız ediyorsa zorlamayın. Bu durumda aparatı/lazımlığı bir kenara kaldırıp konuyu 1-2 hafta öteleyin, sonra tekrar deneyin. Oraya oturma konusunda çocuk kendini rahat hissedene kadar bekleyin.

Dediğim gibi Ömer’de bu kısmı atlamıştım ama okuyunca çok mantıklı geldi. Şimdi Ali’de bugün itibariyle bez daha üstündeyken çıkarıp çıkarıp 2 saatte 1 klozete oturtma, yatmadan önce oturtma, sabah ilk iş oturtma ve sonra bezi bağlama taktiğini uygulayarak işe başlayacağım.

 

– PEKİŞTİRME ARAÇLARI

Ben her ne kadar ödül konusunda istekli olmasam da tuvalet eğitimi esnasında benim de ufak tefek şeyler yapmışlığım var. Çok ödülden de sayılmaz aslında. Ölçülü bir takdir aracı diyelim. O da zorlandığım esnada ya da başta heveslendirme amaçlı. Mesela evde Ömer’in basketten aldığı bir madalya var şu an. Oyun gibi sunup Ali’ye dedim ki: “Bu gece yatmadan çişimizi tuvalete yapmayı deneyelim veeee madalya kazanalım”. Nasıl mutlu oldu anlatamam. Bundan öte bir şey kastetmiyorum yani burda çünkü uzmanlar aşırıya kaçmanın cezalara verilen aynı tepkiyi geliştireceğini söylüyor. Tıpkı cezadaki korku gibi o abartı ödülü kaçırma korkusu gelebiliyor çocuklara. Kimi uzman sticker panosu yapabilirsiniz, X tane sticker birikince sevdiği parka gitmek gibi basit şeyler sunabilirsiniz diyor. Ben mesela Ömer’de zaman zaman zaten her gün koşulsuz şartsız eline verdiğim kendi yaptığım şekersiz dondurmaları kullanıyordum ama hani yaparsan vereceğim şeklinde anlatmıyordum. Bence ifade çok önemli. Tuvalete gitmeye isteksizse mesela: “Aaa bak ne geldi aklıma, hadi gel yapalım tuvaleti sonra gidip şu sana yaptığım dondurmalardan yiyelim” diyordum. Hem koşullama cümlesi olmuyor hem çocuk heyecan yapıp kalkıp tuvalete gitmiş oluyor. Zorlanıldığı takdirde bu tip denemeler zararsız olabilir. Bilemedim. Şart da değil. Tamamen kişisel kararınız 🙂

 

– KAZALARA KARŞI SABIRLI OLUN ve ÖNLEMLER ALIN

Tuvalet eğitimi hem siz hem çocuğunuz için zor bir dönem olabilir, arada geri gitmeler yaşanabilir. Öğrendi sandığınız anda kaçırmalar, aksaklıklar gerçekleşebilir. Bu tamamen normal. Tüm gün kuru kalması için ona zaman verin. Küçük bir kaza bu işte başarısız olduğunuz anlamına gelmez. Böyle bir şey olduğunda asla sinirlenmemeli, çocuğa kızmamalı, onu cezalandırmamalısınız. Her defasında çişi kakayı tutma kaslarının yeni yeni geliştiğini hatırlayın o minicik bedene bakıp. Öğrenmediği için değil, tutamadığı için oluyor kazalar…Bu işte ustalaşması zaman alacak, kabul edin.

Kazaları kolay atlatmak için bu süreçte çocuğunuzu hızlıca soyacağınız giysiler tercih edin ki çişi geliyor gibi olduğunda çabucak klozete oturtabilin. Halıları kaldırmak iyi bir seçenek. Bizim evde büyük oranda halı olmaması avantaj. Koltuklara alezimsi su geçirmez örtüler sermek faydalı olabilir yine sizin sinirleriniz açısından 🙂 Unutmayın, kaza yaşandığında sakince ve sevgiyle yaklaşmak çok mühim. Temizleyince geçiyor nasılsa, ama çocukta oluşan korkular ve yaralar öyle silence geçmiyor maalesef. Bir sonrakinde klozeti kullanmasını tatlı tatlı hatırlatmakla yetinin lütfen. Doğru şekilde uyguladığında onu sözlerinizle takdir etmeyi atlamayın.

 

BİZE GELİNCE….

Tüm bu yukarda yazdıklarım ışığında biz büyük oğlum Ömer’de ön hazırlıkları, tuvalet algısını yerleştirme safhasını, gerekli ekipmanların tedariğini yapmış şekilde 2 yaşı bitirmiştik. . Beni tuvalette büyük oranda izliyordu, ben ona her şeyi anlatıyordum, artık bezinden sıkılmaya başlamıştı, her tür hazırlık sinyalini veriyordu. Onunla büyük günü konuşup beklerken her gün kalan bezlerimizi saymaya başladık. “Bak bugün 10 tane kalmış, bunlar bitince sen artık abiler gibi çişini tuvalete yapacaksın”, “aaa bak 6 tane kalmış, bezler bitince tuvaleeet” gibi tıpkı memeden kesmede 2 yaş gününü memeyi bırakmak için dönüm noktası günü ilan etmemiz gibi burda da bezlerin bitişini büyük gün ile birbirine bağladık ve tuvalete başlamayı bez bitimiyle simgelemiş olduk. Zaman kavramları oturmadığı için, azalan bezleri saymak onları büyük güne daha net hazırlıyor. Bezler bitince o sabah artık tuvalete başlayacağımızı biliyordu Ömer ve başladık da. Bir de bu esnada yine bir ön hazırlık olarak gece yatmadan ya da uyku bölündüğünde içilen sıvıları kestim. Uykudan 1-2 saat öncesinde bitiyordu yeme içme olayı. Bir şekilde atlatıyordum tutturduğunda. Bu şekilde gece çok daha kolay geçiyor. Tabi bu geçici bir kural. Tamamen alıştığında içtiği sıvılar geceyi etkilememeye başladı zaten. Tuvaleti de aparatıyla, kitabıyla, kartlarıyla onun için hazır hale getirdim.

İlk gün her yarım saatte bir klozete oturtmaya çalıştım çişi gelsin gelmesin. Uzun süre tutmadım ama hiç. İkinci gün saat başı oturttum. Üçüncü gün 2 saatte bir. Bu 3 gün alıştırma külodu taktım hep. Gece ise bez bağladım. (gece için biraz bez saklamıştık, biliyordu)

4. gün normal külotlara geçtik. Baya kazalar yaşadık tabii, her 2-3 saatte 1 klozete oturtmaya devam ettim ve bu kez gece de bezi çıkarıp alıştırma külodu giydirmeye başladım. Yatmadan önce tuvalete oturttum her akşam, çişini yapmasını bekledim uzun sürse de. Kitaplarla sohbetlerle vakit geçirdik. Buna ek olarak gece 12’de ve bir de kalkma saatine göre 12 ile o saat arasında bir noktada kucaklayıp klozete oturttum. 1 hafta böyle geçti. Takip eden bir kaç ay ise aradaki seansı atarak sadece uyku öncesi ve ben yatarken 12’de alıp çişe oturtmaya başladım. O uyurken kucaklayıp çişini yaptırıyordum, uyanmıyordu bile. Sabah zaten erken kalkıyordu Ömer, ilk iş tuvalet olunca fazla zorlanmıyordu. 3 yaşa doğru gece 12 seansını da attım, sadece akşam yatmadan çişe oturtmaya başladım. Tabii ki ıslandı yatak zaman zaman ama giderek nadirleşti. Sorun etmedik, kendisi de ıslaklıktan çok rahatsız oldu ve bir noktada bitti bunlar da. Burda çocuğa gece yatağını ıslatmanın onu suçu olmadığını anlatmak, onu küçük düşürmemek çok önemli. Bir de baktınız gelişme olmuyor ısrarcı olmayıp bezi geri takmak da önemli. Bir kaç hafta ara verip tekrar denersiniz.

Bir diğer noktayı da erkek çocuğu olanlar için belirteyim: Ben hep oturarak çiş yapmayı öğrettim daha sağlıklı olduğu için ve başından beri çiş öncesi pipiyi parmağıyla klozetin içine ittirmeyi gösterdim. Öyle alışmış ki uyuklayarak klozete oturttuğum gece seansında bile otomatikman eli pipiyi itmeye gidiyordu 🙂 Yani nasıl başladığınıza dikkat edin.

Ve böylece geri beze dönmemize gerek kalmadan gece de gündüz de hallolmuş oldu bizde. Ama siz tüm bunları okurken lütfen unutmayın ki her çocuk eşsizdir ve kimileri gece olayını kolaylıkla halledemeyebilir, hatta gündüzü de..Bu normaldir. Belki doğru zaman değildir. Baktınız olmuyor lütfen bir kaç hafta ara verin, rahatlayın, sonra yine denersiniz. Çocuğu asla zorlamayın. Ayrıca gece hiç kaçırmamak için çocuğunuzun mesanesi gece boyu üreyen çişi tutacak büyüklüğe erişmeli. Aynı zamanda beyni de mesanenin dolduğunu haber verip onu uyandıracak kadar olgunlaşmalı. Kiminde bu duruma erişim gündüzle eşzamanlı giderken (tabii başlama yaşı da sonucu değiştirir burda) kiminde aylar hatta yıllar sonra gerçekleşebilmektedir. Kabaca, 5 yaş çocukların %15’i, 6 yaş çocukların da %10’u hala gece sorun yaşıyor. Genel anlamda bu sebeplerle uzmanlar, önce gündüzü halledin sonra geceyi diyor. Gündüzü halletmişken üstüne 4 hafta boyunca gece taktığınız bezi kuru kalktıysa bezi atabilirsiniz diyor. Ama benim yaptığım bu değildi dediğim gibi. Siz kendinize ve çocuğunuza en uygun olan yöntemi baz alın.

Şimdi aynı macera Ali için başlayacak bizim evde. Ali’de daha rahatım ve acelem yok. Şu an 2,5 yaşında ve bence 2 yaşa göre işlerin daha kolay gideceği bir dönem ama baktım olmuyor zorlamadan ara verip 3 hafta sonra falan yeniden denerim. Her çocuk aynı değil, Ömer’deki gibi işler pürüzsüz gitmeyebilir, kısmet 🙂 Ama bu kez Ömer’de uygulamadığım önden 1 hafta bezli alıştırma haftasını uygulayacağım mutlaka, bu akşam itibariyle. Eğer hiç bir şekilde adaptöre oturmak istemezse yine ara verip sonra denerim diye düşünüyorum. Biraz önereyim de bu hafta, bakalım 🙂 Bir de Ali Ömer’e göre daha çok sıvı alıyor. Gece kalkınca da istiyor. Aynı hazırlık haftasında bu alışkanlığından vazgeçirmekle işe başlayacağım. Tabii ki zaman zaman gidişatı paylaşırım.

Umarım işinize yarar şeyler bulabilmişsinizdir, herkese çok kolay gelsin! 🙂

ZEYNEP BARTIN

Kaynaklar:

AAP. 2011c. It’s potty time. American Academy of Pediatrics  http://www.healthychildren.org/English/ages-stages/toddler/toilet-training/pages/Its-Potty-Time.aspx

http://kidshealth.org/parent/emotions/behavior/toilet_teaching.html#

http://www.healthychildren.org/English/ages-stages/toddler/toilet-training/pages/Praise-and-Reward-Your-Childs-Success.aspx

Instagram: zeynepbartin benannemioldum

www.benannemioldum.com

 

2 Comments

  1. Nergis
    • zeynep bartın

Reply