no comments

GBS (Grup B Streptokok) Nedir, Gebelikte GBS Testi Neden ve Nasıl Yapılır

Amerika’da, ilk gebeliğim esnasında negatif çıkan GBS testim, ikinci gebeliğimde pozitif çıkmıştı ve o an bu nedir diye araştırmalar yapmaya başlamıştım. Karşılaştığım bilgiler ve yorumlar beni inanılmaz korkutmuştu, Türkiye’de daha önce hiç duymadığım, hiç bir doktorun bana bahsetmediği bir şeydi bu. Araştırdıkça ve durumun nadir de olsa olası sınuçlarının ehemmiyetini gördükçe Türkiye’de bundan bize nasıl bahsedilmez,, bunun testleri nasıl rutin uygulanmaz diye çok ama çok şaşırmıştım ve o andan itibaren hamile tüm arkadaşlarıma bu testi doktorlarından istemeleri konusunda ısrarcı olmuştum. Kiminin doktoru hali hazırda uyguluyordu, kimininki önemsemiyorudu. Aklım almıyor hala cidden. Ben de bu konudaki farkındalığı arttırmak için bu GBS ve testi hakkında bilgi olması açısından bu yazıyı yazmak istedim çünkü bu basit test hayat kurtarıcı! Dip not olarak yazıya başlamadan belirtmek isterim ki GBS testinin rutin uygulamasının zorunlu olduğu Amerika’da Temmuz ayı “Grup B Strep Farkındalık Ayı” olarak kabul ediliyor. Detaylı bilgiyi en alt linkten bulabilirsiniz.

GBS NEDİR

Grup B Strep (GBS), bağırsak-mide sistemlerinde kolonize olarak burdan vajina ya da rektuma geçebilen, doğal floramızda bulunan ve sağlıklı kadınların %25inin taşıdığı bir tür bakteridir. Grup B Streptokok da bu bakterinin yol açtığı bir enfeksiyondur. Normalde bunu taşıyıp taşımadığını bir insan test dışında asla anlayamaz. Bu bakteri kişinin kendisine ciddi bir zarar vermez; fakat doğum esnasında bebek için ciddi risk teşkil edebilmektedir. Bu nedenle de, 2002 yılında Amerika’da CDC (Centers for Disease Control and Prevention), tüm gebe kadınların belirtilen haftalarda GBS testine tabi tutulmasını karara bağlanmış ve Amerikan Kadın-Doğumcular Birliği ve Amerikan Pediatri Akademisi de bu stratejiyi benimsemiştir. Ne yazık ki ülkemizde bu test Sağlık Bakanlığı tarafından rutine bağlanmamıştır. Hekimler kendi insiyatifiyle yapmakta ya da yapmamaktadır.

GBS POZİTİF OLDUĞUNUZ NASIL ANLAŞILIR?

Normalde belli bir anda GBS negative olan bir kadın, başka bir anda GBS pozitif olabilir. Bu nedenle doğuma 5 hafta kala yapılan GBS testi, doğum anında GBS taşıyıp taşımayacağınız hakkındaki en iyi tahmini verir. Bu sebeple de 35-37. gebelik haftalarında, rektum ve vajinadan kulak pamuğu benzeri bir çubukla alınan sürüntü örneği incelenerek GBS pozitif olup olmadığınıza bakılır.

Eğer GBS testiniz pozitif gelirse, doğum esnasında size penisilin tedavisi uygulanmalı demektir. Bu tedavi, doğum doğum başladıktan sonra her 4 saatte bir size verilmelidir. Penisilin alerjisi olanlar için farklı tür antibiyotikler kullanılabilmektedir. Doktorunuzla alacağınız Doğumdan daha evvel antibiyotik tedavisi yapıp onu yoketmenin bir anlamı yoktur çünkü dediğim gibi, GBS doğal floramızda olduğu için her an yine geri gelip vajinaya yerleşebilir.

Her GBS vakasında bebeğe de bu bakteri bulaşacak diye bir kaide yoktur. Amerikan verilerine göre eğer yüksek risk grubunda değilseniz bebeğinize GBS bulaşma oranları şöyle:

 • Antibiyotik verilmeyen vakalarda her 200’de 1
 • Antibiyotik verilen vakalarda her 4000’de 1

Yani antibiyotik tedavisiyle risk ciddi anlamda düşmekte.

Peki neler size yüksek risk grubuna sokar? Onlar da şöyle:

 • 37 hafta öncesi doğum ya da aynı dönem su kesesinin patlaması
 • Su kesesi patlaması üzerinden 18 saatten fazla geçmiş olması
 • Doğum esnasında ateş
 • Gebelikte geçirilen, GBS kaynaklı idrar yolu enfeksiyonları
 • Daha evvel GBS’li bebek doğurmuş olmak

GBS BULAŞAN BEBEKLERDE NELER GÖZLEMLENEBİLİR?

Bebeklerde GBS bulaşması sonucu erken ya da geç semptomlar gözlemlenir.

Erken semptomlar:

 • Doğumdan bir kaç saat sonra ortaya çıkar
 • Sepsis, zatürre, menenjit, en sık meydana gelen vakalardır
 • Solunum problemleri oluşabilir
 • Kalp-kan basıncı problemleri oluşabilir
 • Mide-bağırsak-böbrek problemleri oluşbilir

Çoğu GBS pozitif bebek vakasında belirtiler erken meydana gelir. Bu durumda acilen hem annede hem bebekte damar içi antibiyotik tedavisine başlanır.

Geç ortaya çıkan semptomlar ise şöyle gelişir:

 • Doğum sonra 1 hafta ya da bir kaç ay içinde meydana gelebilir
 • Menenjit en sık rastlanan geç GBS semptomudur.

Kaynak:

http://americanpregnancy.org/

https://www.groupbstrepinternational.org/july_gbs_awareness_month.html

Instagram: zeynepbartin

 

 

Reply