no comments

Emzirmeyi Kesme Yöntemi

Merhaba ben kod adı MEME. Çocuklarım “anne”den önce meme dedi bana. Sabah uyandık meme, gece kalktık meme, kapıdan girdim beni gördüler ilk “Meme”, orda meme, burda meme, sürekli paçamdalardı. Emzirme örtüleriyle geçen o günlerin bir dili olsa da konuşsa. 2014’ten beri ya hamile ya emziriyordum. 2 çocuk… 2’şer yıldan 4 yıl, 1460 gün, saati kalsın….Neyse ki emzirme benim için yakın zamanda tarih oldu ve annelik %70 rahatladı. Tersini söyleseler de büyüdükçe kolaylaşıyor işler. Peki ne zaman nasıl bitirebiliriz emzirmeyi, ben nasıl hallettim? Basit görünen detayları bile aynen ve tutarlıca uygularsanız mutlaka sonuç alacağınız tavsiyelerim var. 2 yaşında bile yenidoğan kıvamında emen çocuklarımda işe yarayan tavsiyeler..

Öncelikle belirtmem lazım, Dünya Sağlık Örgütü’nün de teşviğini yaptığı gibi çocuklarımızı en az 1 yıl emzirmek gerekiyor. İlk 6 ay sadece anne sütü; 6 ay-1 yaş arası anne sütü+ek gıda ama anne sütü ana besin olmak kaydıyla. Ek gıda adı üstünde ek…Sonrasında ise 2 yaşa kadar devam edebilen bir süreç söz konusu. Benim tavsiyelerim de 1 yaş sonrasında bir zamanda sütten kesecekler için faydalı olacaktır; daha öncesinde mecburi sebeplerle kesme konusunda bir bilgim/tecrübem yok.

İlk adım, emzirmeyi keseceğiniz zamanın planlamasını iyi yapmak. O dönemle çakışan uzun bir seyahat, taşınma, boşanma, tuvalet eğitimi, vb süreçler olmamalı. Durum zaten kendi başına yeterince zor. Bu doğrultuda belirlediğiniz zamanın en az 2 ay öncesinde adım adım başlıyoruz işe, kademeli olarak azaltıyoruz emzirmeyi. Bir anda hop diye keserseniz bu hem bebeğiniz için oldukça sarsıcı olur, hem de sizin için masitit vb riskler doğurur. Vücudunuzun süt üretimini yavaş yavaş azaltıp bitirmesi dolup taşan göğüslerle acı çekmenizi de engeller.

Zamanı ayarladıktan sonar önce geceyi mi yoksa gündüzü mü keseceğinize karar vermelisiniz. Tabii 1 yaş öncesi geceyi hala kesmediyseniz…Ben maalesef bebeklerin 6 aydan sonra gece beslenmesine ihtiyaçları olmadığını bile bile iki oğlumda da 1-1,5 yaşa kadar devam ettim, bir daha doğursam asla bunu yapmam kendime. Çok gereksiz.. Eğer siz de benim gibi hala gece de emziriyorsanız benim tavsiyem önce geceyi kesmeniz bir rahatlamanız, mutluluğu yeniden yakalamanız 🙂 Ben de işe geceyle başladım. Eğer siz önce gündüzü kesmek isterseniz yazdıklarımı sondan başa doğru baz alabilirsiniz. İşin en önemli püf noktası çocuğa önceden anlatmak, haber vermek, onu hazırlamak. Geceyi kesmeden önceki 1+ hafta her gün çocuğuma: “Bundan sonra gece meme yok” diye anlayabileceği şekilde anlattım. Bir gece ansızın yok deyip şoka sokmadım yani. 5 gün daha var sonra yok, 3 gün daha var sonra yok gibi her gün ısrarla söyledim. Bizi o kadar iyi anlıyorlar ki asla anlamaz deyip geçmeyin. İlişki kurması açısından: “Güneş gelince meme var, gece meme yok” kelimlerini kullandım her seferinde. Aynı kelimlerle anlatmaya özen gösterdim ki gece uyanınca gece meme yok dediğimde aynı şeyi anlasın. Kestiğim ilk hafta uyandığında ağlamalar oldu tabi uzun uzun ama tutarlılık bu işin ikinci kilit noktası, kucağıma alıp sevdim onu:”gece meme yok, sabah güneş gelince meme var” dedim uykusuna geri daldırdım şefkatle. Ya da babaya devrettim gece kalkıp geri uyutma işini (yapamadı :)) Bu konuda lütfen ısrarcı olun ağlıyor diye ya da kolayınıza geleceği için planın ortasında vermeyin memeyi, yoksa boş yere ağlamış olacak günlerce, hop başa saracaksınız. Çocuğun güveni de sarsılacak öyle mi böyle mi diye…O nedenle tutarlılık, kararlılık, sabır… Bırakmaya bebeğinizi geçin, siz hazır değilseniz, hiç başlamayın plana. Bazen eşler de çocuğu ağlatıyorsunuz suçlusunuz gibi hissettirebilir o nedene bu dönem öncesinde ilk başta bazı eşleri hazırlamakta da fayda var! Neyse, burası önemli: Sabah olunca ilk meme seansı öncesi hep: “Aaa sabah olmuş, güneş gelmiş meme var” dedim. Böylece oturdu çocukta güneşle meme var, gece meme yok olayı.

Geceyi kestikten sonra en az 1 ay gündüzlere dokunmayın (tabi benim gibi gecikenlere lafım, 1 yaş öncesi geceyi halledenler, kesecekleri tarihten 1-2 ay öncesinden direkt bundan sonra diyeceklerimi yapabilir) Sıra gündüze gelince anlatmaya başladım. Büyük bir gün belirleyip, kilometre taşı gibi meme bye bye olayını o ana kitledim. Sanki büyük bir dönüm noktası gibi. Gördüğünüz gibi olayın %80i çocuğun psikolojisini ayarlamak. Ben 2 yaşta memeden kesmeyi planladığım için 2 yaş doğum gününü belirledim, siz başka bir gün belirleyip bir şey uydurabilirsiniz. Memeye elveda pastası gibi 🙂 “Sen 2 yaşına gelince pasta üfleyeceğiz, iyi ki doğdun yapacağız sonra da meme bye bye!” şeklinde yine her gün anlattım çocuğa. Ama baya minimum 1 ay anlattım bu şekilde. Her gün hatırlattım. Sanki çok büyük bir günü bekliyor gibi heyecanlı, pırıl pırıl gözlerle, neşe dolu sesle, aman da ne güzel olacak edasıyla tabii ki 🙂 Gözüne bakarak eğilerek dikkatle dinlediğinden emin olarak anlattım, her gün tekrarladım. Benimki tabi ben yok dedikçe”var var” diyordu ama öyle olmadı baya iyi programlamışım yavrucağızı.

Bu arada da büyük gün yaklaştıkça kademe kademe gün içindeki emzirme seanslarını azalttım. Örneğin 5’se 1 hafta boyunca 4; diğer hafta boyunca 3 seans yaptım, yeni rutine hafta hafta alıştırdım, günde 2’ye kadar düşürdüm (1 sabah-1 akşam şeklinde),  en son sabahı da atıp uyku öncesi olmak üzere 1’e sabitledim. 1-2 hafta tek seansla devam ettim. Sabahları uyanınca yataktan hop alıp dışarıyı seyrettiriyor ya da hemen bir oyuna geçiş yapıyordum, yatakta kalırsak meme isteyebilir diye. Böyle böyle pasta üfleyeceğimiz gün geldi. İlk oğlumu o kadar iyi hazırlamışım ki meme diye ölüp biten çocuk o gece bitirdi olayı, 1 kez istedi: “ama pasta üfledik meme bye bye dedik ya” dedim ve sustu, sarıldık uyuduk. Fakat 2. oğlum akşamları yine ısrarcı oldu bir süre, ben de uyutma işini başkasına devrettim. Sizin de mümkünse anne, baba, eş, bakıcı kim varsa ona verin o işi. İstemeyecektir, uyumayacaktır onlarla belki ama olsun biraz uyku saati bozulmuş olur uyumasa da oynarlar bir süre ve bir şekilde uyuturlar eninde sonunda, bırakın. 1-2 hafta öyle gitti iki numara ve sonunda o da alıştı. Sonuç: elveda meme 🙂 Nasıl rahata eriyor insan anlatamam!

Gündüz seanslarını azaltırken bebekler fazla ısrarcı olabiliyor tabii. Orda tavsiyem birkaç yeni oyuncak stoklayın, ya da farklı aktiviteler planlayın, o anda hop dikkati oraya kaydırın. Bir şekilde unutturun o 1 tanecik seansı ve “birazdan meme geliyor” diye diye öteleyin elinizden geldiğince. Sabırlı olun. Diretmesinin tek sebebinin açlık değil, orda huzur bulması da olduğunu unutmayın. Gerekiyorsa başka şekillerde o huzuru sağlamaya çalışın, sevin sarılın yan yana kitaplar okuyun. Geçirin o seansı mutlaka. O dönemde çıkabiliyorsanız dışarı çıkıp yaşıtlarıyla daha çok bir araya getirebilirsiniz. Size sarmayacağı ortamlara 🙂 Meme isteyebileceğini algıladığınız anda belki çaktırmadan ortamdan sıvışabilirsiniz bir süre bırakabileceğiniz birileri varsa. Herşeyi denemenize rağmen başarılı sonuç alamıyorsanız, daha zamanı gelmemiş demektir, ara verin, birkaç hafta sonra tekrar deneyin. Er ya da geç hallolacaktır.

Bir de unutmayın ki bu süreçte çocuğunuz hastalanırsa onu fazla zorlamayın ve yine ara verin. Hastayken anne sütünün içeriğine ve memede bulduğu konfora her zamankinden çok ihtiyaçları olabiliyor.

Son  olarak bu yazdıklarıma üşenip hızlıca sonuç almak için sabır taşıydı, memeye saçtı salçaydı yapmayın ne olur, çocuk için anlamı büyük, doğduğundan beri huzur bulduğu yeri tiksinçleştirmenin travmasını bir hayal edin… Hayal kırıklığı olabilir, güveni zedelenebilir. Herkese bu süreçte kolaylıklar diliyorum.

Zeynep Bartın

www.benannemioldum.com

Instagram: benannemioldum ve zeynepbartin

 

 

Reply