no comments

Bebeklerde Uyku Güvenliği

Amerika’da her yıl SIDS (Sudden Infant Death Syndrome-Ani Bebek Ölümü Sendromu) sebebiyle 1600 bebek ölümü gerçekleşiyor ve bunların bir kısmı ne yazık ki beşik içinde meydana geliyor. %90’ının 1 ay-1 yaş arasında gerçekleştiği SIDS riskini minimuma indirmek için uyku güvenliği en önem verilen konulardan biri. Bu nedenle bu yazımda, bebeklerimizi güvenli bir uykuya teslim etmek için dikkat etmemiz gereken 10 maddeyi aktaracağım.

Bebek beşiği ve yatağı seçimi hakkındaki bilgileri “Bebeğimize Beşik ve Yatak Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz” yazımda ele almıştım. Bu seçimi yaptığımızı varsayıyorum. Peki ya sonrası? Aşağıda saydığım maddelerin hepsi uyku güvenliğini sağlamak adına American Academy of Pediatrics, AAP (Amerikan Pediatri Akademisi) tarafından önerilmekte:

  • Bebeğimizi her zaman sırtüstü yatırmalıyız.
  • Bebek yatağı mutlaka sert yatak olmalı ki, bebeğimiz yüzüstü pozisyon alırsa yüzü yatağa gömülmesin.
  • Yatak çarşafı, yatağa sıkı sıkıya fit olmalı.
  • Beşiğin içinde oyuncak, yastık vb. yumuşak nesneler bulundurmamalıyız. (Yastık ayrıca ilk 2 sene boyun-omurga gelişimi sebebiyle önerilmiyor.)
  • Parmaklıklara kenar koruyucular kullanmamalıyız. Biliyorum, bebeğimizin başı parmaklıklara çarpmasın diye bu ürünleri alıyoruz ama %100 uyku güvenliği için AAP ve CPSC (Amerika Tüketici Ürün Güvenliği Komisyonu) tarafından önerilmemekteler.
  • Beşiği pencere yanında veya devrilebilecek mobilyaların/objelerin yakınında konumlandırmamalıyız.
  • Bebeğimiz uyurken boynunda aksesuar, kolye, mama önlüğü gibi şeyler bulundurmamalıyız.
  • Parmaklıklara oyuncak vb aksesuarlar takmamalı, beşik kenarlarına birşeyler asmamalıyız.
  • Bebeğimizin üstüne battaniye, pike vb. örtmemeliyiz.Bu gibi örtüler el kol hareketleriyle bebeğimizin yüzünü kapatabilir ve bir SIDS riski oluşturabilir. Uygun kalınlıkta bir pijama veya uyku tulumuyla yatırmak yeterli olacaktır.Ben iki çocuğumda da battaniye, yorgan kullanmadım hiç. Şimdi büyük oğlum 4 yaşında ve kullansam da üstünden atıyor zaten ilk yarım saat içinde. Genellikle mevsime göre değişen kalınlıkta ayaklı uyku tulumları giydirmekten yanayım. Böylece uykuda bel kısımları da açılmamış oluyor, üşümüyorlar. Neredeyse bütün tulumlarımız Carter’s ‘tan. Oldukça rahat ve kaliteliler. Doğumu Amerika’da yaptığım için oradaki mağazalarından almıştım, Türkiye’den çok çok daha aşağıdaydı fiyatları. Carter’s’ın uyku tulumlarını incelemek isterseniz buraya tıklayabilirsiniz. Ayaklı normal tulumları dışında, ayak kısmı battaniye şeklinde olan uyku tulumları da mevcut aynı linkte ve bunlar vücuda geçirildiği için bebeğiniz kazara hiçbir şekilde yüzüne çekemez. Üşür diye içiniz rahat etmezse çok kalın olmayan bir pijama üstüne bunları kullanın derim.
  • Bebeğimizi gerekenden kalın giydirip aşırı sıcağa maruz bırakmamalıyız. Bazen koruma içgüdüsüyle bebekleri fazlaca sarıp sarmalayabiliyoruz. Uykuda daha da üşüyeceğini varsayarak gerekenden fazla giydirdiğimiz kat kat giysiler bebeklerimizin hem konforunu düşürüyor, hem sık uyanmalarına sebep oluyor hem de SIDS riskini arttırıyor. Siz ne kadar üşüyorsanız bebeğiniz de o kadar üşüyor emin olabilirsiniz. Bir de ben çabuk üşüme konusunun baştan nasıl alıştırılırsa öyle gittiğine inanıyorum.

Bu maddelerden de anlaşıldığı üzere güvenli bir uyku için aslında yapmamız gereken en temel şey çok basit: Beşiği en yalın halde kullanmak. İçine gereksiz şeyler koymadan, bebeğimizi sadece pijamasıyla olduğu gibi içine yatırmak. Diğer maddeleri de göz önünde bulundurarak, minik yavrumuzun en konforlu ve güvenli şekilde uyuduğundan emin, içimiz rahat bir şekilde biz anneler de uykuya dalabiliriz diye umuyorum. Annelere de bebeklere de uzun uzun güvenli uykular diliyorum.

Zeynep Bartın

www.benannemioldum.com

Ben anne mi oldum instagram sayfası için tıklayınız!

Reply