no comments

Bebek Bakım Çantasının Olmazsa Olmazları

İyi hazırlanmış bir bebek bakım çantası günü kurtarır!

Bazen bebeğimizden ağır olan çantalar için gerçekten neye ihtiyacımız olduğunu belirleyen 3 şey var: Bebeğinizin ayı, nereye gittiğiniz ve ne kadar süreliğine gittiğiniz. Örneğin evin önündeki parka giderken küçük bir sırt çantasında ıslak mendil-bez yeterliyken, haftasonu gezmelerinde işin boyutu değişebiliyor, olay dev prodüksiyona dönebiliyor!

Çantamıza koyulacak olmazsa olmazlarla başlayalım:

 • Bebek bezi: Dışarda geçireceğiniz her saate 1 bez koyun. Hatta söz konusu ilk 6 aysa ne olur ne olmaz diye birkaç yedek daha atın!
 • Islak mendil: Sadece bez değiştirirken değil, yemek yerken kirlenen eller ya da restorandaki mama sandalyelerinin ön temizliği için de işinize yarayacaktır.
 • Yedek kıyafet: Bebeğiniz her an kusabilir, kakası kıyafetine bulaşabilir, yemekleri üstüne dökülebilir! Ayrıca, arabada olacaksanız yolda epey terleyebilir. Bu nedenle yakın bir yere kısa süreliğine gidiyorsanız 1-2 çıtçıtlı iç zıbın ve 1‘er üst-alt-çorap yedeği alın; uzun süre dışarda kalacaksanız 3 adet iç zıbın ve 2’şer üst-alt-çorap yedeği depolayın. Kış aylarında ayrıca bir adet hırka koymakta fayda var.
 • Alt değiştirme pedi: Genelde bebek bakım çantalarının içinde oluyor ama ayrıca da satın alınabilir. Hatta kullan at seçenekleri var. Hiçbiri yoksa yanınızda, dışarda bebeğinizi yatırmak istemediğiniz yerlerde ya da etraf kirlenmesin diye düşündüğünüzde yedek pikesini kullanabilirsiniz. O da mı yok? O zaman bulunduğunuz yerde varsa kağıt havlular en azından baş bölgesi için iş görür!
 • Pişik kremi: Günlük kullanım için ve ciddi pişik olduğu zamanlar için ayrı seçenekler mevcut. Ben günlük olarak mavi Desitin, pişik olduğunda da mor Desitin kullandım.
 • Emzirme örtüsü: Emzirme dışında, yedek pike olmadığında, bebeğiniz uyurken arabasının üstüne örtüp ışığı kesmek için de ideal 🙂
 • Pike: Yaz-kış 2 tane mutlaka! İnce olanlardan..Hem bebeğinizin üstünü örtmek, hem gerekirse emzirme örtüsü niyetine kullanmak, bazen alt değiştirme pedi gibi sermek, bazen araba camına sıkıştırıp güneşlik yapmak, bazen de bebek arabasında uyuyan bebeğe ışık gelmesin diye arabanın üstüne örtmek gibi muazzam işlevleri var. En genişlerinden alın. Ben her zaman ikili satılan Carter’s ince pikelerden aldım, aşırı memnun kaldım. Yanınıza alacağınız ikinci pike de esas işlevi gereği, bebeğin üstünü örtmek için çantada durmalı. Dip not: Kış mevsiminde ben 2 pike yerine 1 pike, 1 de daha kalın battaniye alıyorum yanıma.
 • Oyuncak, kitap, boya kalemleri vb: Bebeğinizin ayına, ilgisine ve nereye gittiğinize göre seçin. Örneğin parka gidiyorsanız fazla almaya gerek yok 1 oyuncak bebek ya da 1 oyuncak araba yeterli belki ama restorana akşam yemeğine gidiliyorsanız birçok ilgi dağıtıcı şeye ihtiyacınız olabilir. Araba yolculukları için de birkaç sesli kitap çok iş görür!

Evet, buraya kadar saydıklarımı ben kısa mesafelerde bile mutlaka yanıma alıyorum, duruma göre adetleri değişiyor sadece. (Tabii evin önündeki parka gidiyorsam elenebiliyor bazıları).

Saydıklarımdan fazlasını gerektiren durumlar için listeme devam ediyorum:

 • Pürel: Bez değişimi sonrası tuvalete gidip ellerinizi yıkamaya vaktiniz olmayabilir. Pürel burada kurtarıcı olacaktır. (Bez sonrası el yıkamak mı? O bezi çöpe atmaya fırsatım olmuyor benim diyenleri duydum 🙂 )
 • Mini plastik poşet: Etrafta çöp yoksa kakalı bezler için; kazalar yaşandıysa kusmuklu-kakalı kıyafet ya da pikeleri çantada ayrı tutmak için bunlar vazgeçilmezler.
 • Atıştırmalıklar: Bebeğinizin ayına göre parmak yiyecekler ya da kuru meyveler ideal. Yurtdışına çıktığımda, Gerber’in puff cereal denen minik atıştırmalıklarıyla dolduruyordum bavulu. Kuru meyvelerden de çekirdeği çıkarılmış hurma, kuru incir, kuru kayısı, kuru üzüm koyabilirsiniz bir kaba.
 • Mama önlükleri: Bebeğiniz küçükse akan salyalar için 1 kumaş, dökülen yemekler için de korumalı 1 silikon önlük almanızı tavsiye ederim. Üçgen şeklinde fular önlüklerden özellikle tavsiye ediyorum. Önü biraz ıslandığında üst değiştirmemek adına boynuna takıp içe sokulabilir.
 • Ter bezi: Araba yolculuklarında terleyen çocuklar için giysi değiştiremediğinizde kıyafetinin altına bir ter bezi geçirebilirsiniz. Hatta ben bunları bazen baştan sırtlarına koyuyorum, ter üzerinde kaldığı için tek yapmam gereken gideceğimiz yere varınca çekip çıkartmak oluyor. Böylece üst değiştirme derdim kalmıyor.
 • Gece geç dönmeli gezmelerde pijama: Haftasonları bazen eve nispeten geç dönülebiliyor ve çocuklar ya dönüşte arabada uyuyakalıyorlar ya da olunan yerde bebek arabasında sızıyorlar. Bu nedenle onlar uyumadan pijamalarını giydirip baştan yatağa hazır hale getirmek işinizi kolaylaştırabilir.
 • İçme suyu
 • Kullanıyorsanız biberon, formül mama ve emzik
 • Katı gıdaya geçildiyse iki kaşık, çatal vb yeme gereçleri
 • Güneşli günlerde şapka ve güneş kremi
 • Panduf: Oyun alanlarında ayakkabısız gezmesi yerine panduf giydirebilirsiniz.
 • Ayrıca, uzun bir yolculuk olacaksa çantanıza acil durumlar için ateş düşürücü, ateş ölçer, tırnak makası, burun aspiratörü ekleyebilirsiniz. Doğal ortama girilecekse doğal böcek savarlar, ısırığa karşı kremler de bulundurabilirsiniz.

Tüm bunlar dışında, arabanızda ya da yer kaldıysa çantanızda kendiniz için 1 yedek tişört ve kullanıyorsanız göğüs pedleri bulundurmanızda fayda var. Sizin kıyafetleriniz de bebeğinizinkinden temiz kalamıyor maalesef.

Gelelim nasıl bir çanta alacağımıza. İçi su geçirmez olanlara artı puan… İçinde mutlaka birkaç farklı göz ve cepler olmalı. Hazırlarken bu gözlere ilgili şeyleri bir arada koyarak çantayı organize ederseniz, sonrasında zaman kazanırsınız. Aşağıdaki gibi şeffaf mini çantalarda da eşyaları organize ederek bakım çantanıza yerleştirebilirsiniz.

Araba kullanıyorsanız, arabanızda farklı bir yedek çanta daha bulundurabilirsiniz.

Duruma göre, bazen büyük bazen küçük bir çantaya ihtiyaç duyulabiliyor. Bu nedenle 1 adet tam teşekküllü bir bakım çantası, 1 adet de hafif bir sırt çantası almanız iyi olur.

Ben çapraz asılan yedek çantalarını hiç rahat bulmuyorum. Sırta takılanlar daha konforlu ve her harekete uyumlu. Şu örneklere bayıldım:

https://www.amazon.com/Backpack-Multi-Functional-Changing-Insulated-Waterproof

https://www.amazon.com/Lifecolor-Multi-functional-Waterproof-Backpack

İkinci olarak daha hafif ve pratik bir alternatif olan tek gözlü spor çantalardan kullanıyorum. Var yok gibi, tüy kadar hafifler. Bir bez, birer yedek, bir ıslak mendil için ideal! Özellikle parka oyun oynamaya giderken vazgeçilmezim bunlar:

https://www.nike.com/tr/t/brasilia-antrenman-spor

 

Yazıda bahsettiğim diğer ürünler:

Kullan at alt değiştirme pedleri: https://www.e-bebek.com/baby-me-super-ince-alt-degistirme-ortusu

Carter’s 2’li Pike: http://www.cartersoshkosh.com.tr/urun/carters

Silikon Mama Önlüğü: https://www.hepsiburada.com/babybjorn

Gerber Puff Cereal Snacks: https://www.amazon.com/Gerber-Graduates

Fular Önlük: https://www.babymall.com.tr/urun/baby-corner-onluk

Panduf: https://www.mothercare.com.tr/hobea

Keyifli günler!

Zeynep Bartın.

www.benannemioldum.com

Ben anne mi oldum instagram sayfası için tıklayınız!

Reply